Kradené telefony v prodeji

Mobilní telefony jsou v dnešní době přístroji, bez kterých bychom si jenom těžko dokázali představit náš život. Nejenom, že mají své základní funkce, ale dnes již dokážou téměř plnohodnotně nahradit počítače – a to alespoň z hlediska připojení k internetu, psaní emailů, či přípravy různých souborů. O to citelnější může být ztráta samotného mobilu. A ještě větším problémem může být to, že daný telefon jde téměř okamžitě do dalšího prodeje – a to přes bazary, zastavárny, nebo internetové inzertní servery. 

Výkup telefonů je velkým rizikem

Právě bazary a dané zastavárny mohou být tím největším problémem, jelikož ne vždy se zde hledí na ověřování dané elektroniky, a navíc celá transakce proběhne neskutečně rychle, a daný zloděj daného telefonu odhází s vyplacenou hotovostí za pár minut. Ne vždy to je však pro daného majitele provozovny výhodné, jelikož v případě návštěvy policie musí daný telefon odevzdat, a tak nemá ani produkt, ani peníze. A právě proto se řada z nich snaží proti příjmu kradených věcí bojovat – ale ne vždy jsou úspěšní. 

Navíc se v poslední době rozmohl nešvar, kdy zaměstnanec výkupu blokovaný telefon ihned po odkoupení demontuje a rozprodává na náhradní díly. Zejména pak jsou takto prodávány displeje, které však nesou známky opotřebení a jejich zbývající životnost mnohdy není velká. Pokud máte na svém iphone rozbitý displej, je lepší si koupit kvalitní nový displej na iphone, který vám vydrží dlouho a díky dodanému nářadí si ho vyměníte i sami.

Díky registru elektroniky je ověření snadné

Registr elektroniky jim však může výrazným způsobem pomoci. V tomto ohledu je ale nutné, aby se zapojil každý z nás, a své mobilní telefony do daného registru zavedl – provedl takzvanou předregistraci. Nejenom, že při výkupu si může daný zaměstnanec ihned ověřit, zda telefon je nebo není odcizený, ale svým rychlým jednáním může nejenom zalarmovat policii, ale vrátit tak telefon do vašich rukou. A vy tak nejenom, že nepřijdete o často hodnotný mobil, ale nepřicházíte ani o svá případná data a další věci.

Pokud vlastníte iPhone, pak máte vše mnohem jednodušší. Pouze si ho po aktivaci, nebo kdykoliv později, zabezpečíte pomocí Find My iPhone. Pokud následně svůj iPhone někdy ztratíte, budete si ho moci pak přes iCloud vyhledat. Podle posledních spekulací a úniků informací nový model iPhone SE 2020 by dokonce mělo být možné vyhledat i v offline režimu. Zda tomu tak bude se dozvíme ale až po jeho uvedení na trh.

Skvělá možnost jak zamezit prodeji kradeného zboží

A právě zmíněná přeregistrace je ideální cestou, jak tedy zavést svůj telefon do registru ihned. Jedině tak budete mít v případě krádeže či ztráty jistotu, že ho ihned označíte jako odcizený, a následně se při kontrole daného IMEI i takto zobrazí. A to nejenom v případě samotného výkupu, ale i ve chvíli, kdy výkupna přijímá kradené mobily, ale samotný kupující rozhodně nechce, aby si kradený telefon koupil. A může si ho před zaplacením ihned prověřit, abyste se koupí nestali spolupachatelem. I tímto způsobem se dá nejenom potírat tento stále se rozvíjející byznys, kdy se daným výkupnám již přestane vyplácet kradené zboží přijímat, a mnohým majitelům se tak telefon vrátí.