Koupí kradeného zboží se stáváte spolupachatelem

Asi málokdo ví, že pokud nakoupí kradené zboží, je na něho pohlíženo jako na spolupachatele. V tomto ohledu také policie jedná. Prvním krokem je to, že vám bude daná věc zabavena – a to bez náhrady. Pokud se jedná o telefon nebo fotoaparát za několik tisíc, rozhodně tuto finanční ztrátu velmi výrazně pocítíte. To však není vše, co vás v souvislosti s tím čeká. 

Pozor také na blokované iPhony

Na bazarech se to jen hemží zablokovanými iPhony, které jsou inzerovány s příběhy jako je: „zapomněl jsem heslo“ nebo „našel jsem ho“. V prvním případě se obvykle jedná o lež, protože je možné si telefon nechat odblokovat, když doložíte doklad o koupi. Druhý případ je totožný jako v začátku článku – nesmíte obchodovat se ztraceným nebo odcizeným zbožím. Mnoho lidí se k nákupu takového zařízení většinou uchyluje z důvodu, že shání náhradní díl do svého poškozeného telefonu a zablokovaná deska jim tak nedělá problém. Pozor, nepodlehněte pokušení a nestávejte se spolupachatelem kvůli použitému náhradnímu dílu s pochybnou životností, když si můžete koupit nové náhradní díly na iphone.

Připravte se i na několik výslechů

Kromě toho, že vám je daná věc zabavena, a tak vrácena původnímu majiteli, pro vás celý proces nekončí. Rozhodně počítejte s tím, že budete pozvání na služebnu, a to k podání vysvětlení. A i pokud se cítíte nevinně, rozhodně není výslech ničím příjemným. Zvláště, pokud je jich více. 

Problém může nastat v případě, že jste věděl o tom, že daný výrobek nepocházel z legálního trhu, ale byl někomu ukraden. I to je poměrně snadné dokázat, zvláště v případě, pokud se s prodávajícím znáte, jste spolu v kontaktu, a je vyhlášeným lapkou, o kterém to každý ví. Potom už je pouze krůček k tomu, aby se vše potvrdilo, a rázem jste ze škatulky nevinného člověka přesunuti do škatulky spolupachatele.

Jak se bránit?

Pokud něco kupujeme prostřednictvím internetu, nebo od cizí osoby, můžete namítat, že si nelze ověřit stav daného zboží, a to ve smyslu, zda bylo skutečně někomu odcizeno. Databáze české Policie se v tomto ohledu se v tomto ohledu neustále zlepšuje a lze si za pár vteřin zjistit, potřebujete jen IMEI. Pokud nevíte kde ho hledat, podívejte se jak najít imei.

A to by měla být i výzva pro ty, kteří se mohou stát obětí zlodějů. Předregistrujte svou elektroniku, a zvyšte tak šanci na její navrácení a vypátrání. A to rozhodně není vše, jelikož tak můžete výrazně přispět k tomu, aby byl daný zloděj vypátrán, a samozřejmě také dopaden. Navíc registrace daného zboží je velmi snadná a zdarma.